Uçak Teknolojisi Ön Lisans Programı'ndan merhaba

Prş 09 Ara 2010 22:05:04 EET

Anadolu Üniversitesi


Uçak Teknolojisi Ön lisans programı Anadolu Üniversitesi'nde açıldı. programın açılışına rektör Prof. Dr. Davut Aydın da katıldı ve öğrencilere "hoş geldiniz" dedi.

Anadolu Üniversitesi porsuk Yüksekokulu bünyesinde, Motorlu araçlar ve ulaştırma Teknolojileri Bölümü Uçak Teknolojisi Önlisans programı açıldı. Programın açılışı, 3 aralık Cuma günü sivil havacılık Yüksekokulu Mustafa Öç konferans salonu'nda gerçekleştirildi.

açılışta konuşan Sivil Havacılık Yüksekokulu (SHYO) Müdürü Prof. Dr. Mustafa Cavcar şunları söyledi: "Öğrencilerimize ben hep meslektaşlarım diye hitap ediyorum. Havacılık alanında kendi öğrenim hayatıma başladığım ilk gün ilk derse giren hocamız bize meslektaşlarım diye hitap etmişti. Bazı arkadaşlarımız buna şaşırmıştı. Hocamız dedi ki; artık buraya girdiniz hepiniz başaracaksınız, o yüzden meslektaşlarım diye hitap ediyorum.. bende aynı duygularla size öğrencilerimiz değil meslektaşlarımız olarak hitap ettim. Hepinize bu programda başarılar diliyorum ve Türkiye'nin son yıllarda dünya çapında çok hızlı ilerleyen havacılık sektörüne önemli katkılarda bulunmanızı diliyorum"

Porsuk meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mete Koçkar ise üniversite için tarihi gün olduğunu belirttiği konuşmasında şunları söyledi: "Ülkemizde ilk kez uçak teknolojileri adı altında bir programı başlatıyoruz. Bu aslında SHYO' nun bir projesi olarak ortaya çıktı, çok gayret ettiler. Dış paydaşları ve sektörel ilişkiler için uzun zamandır çalışıyorlar. Bu projenin idari ayağı da Porsuk Meslek yüksek okulu'na düştü. Bu nedenle bir iş birliği içinde başlamış olduk. Biliyorsunuz dünyada baş döndürücü bir gelişme var. Hızlı nüfus artışı insanların kentleşmesi daha konforlu yaşama isteği üç alanda kendini gösteriyor. Bunlardan birisi enerji teknolojileri alanı, diğeri çevre teknolojileri. Fakat en önemlisi ulaştırma teknolojileri alanı. Ülkemize bakınız, tren projeleri ilerliyor, Türk sivil havacılık sektörü baş döndürücü bir hızla ilerliyor. Bu gelişmelere paralel olarak hızla önlem alınması gereken konu insan gücü yetiştirilmesi, bu da Eskişehir'de gerçekleşiyor."

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, "Dünya'nın üçüncü büyük üniversitesine hoş geldiniz" diyerek başladığı konuşmasında İlk iki sırada Hindistan ve Çin'in olduğunu söyledi. Prof. Dr. Aydın şöyle konuştu: "onlardan sonra öğrenci sayısı itibariyle Dünya'nın üçüncü büyük üniversitesi Anadolu Üniversitesi. Açık ve uzaktan eğitimde 30 yıllık eğitim birikiminin arkasına bakarsanız, çok güçlü bir örgün yapının olduğunu görürsünüz. Anadolu Üniversitesi'nin en güçlü yanlarından biri örgün birimleridir. Bunlardan birisi Sivil Havacılık Yüksekokulu'dur, diğeri Porsuk Meslek Yüksekokuludur, ayrıca çok sayıdaki fakültemiz bu güçlü yapıyı oluşturmaktadır. Bizim dört alanda üstünlüğümüz bulunuyor. Bir havacılıkta, İkincisi raylı sistemler, üçüncüsü açık ve uzaktan eğitim, dördüncüsü de özel eğitim. Bunları proje olarak gerçekleştiriyoruz. Sivil havacılığın yıllardan beri gelen birikimi sonucunda hak ettiklerini aldı. gerçekten çok şanslısınız, çok önemli bir sektöre geldiniz. Sizin yapmanız gereken iş kendinizi iyi yetiştirmek. Çok geniş fırsatları burada bulacaksınız."

Hande Çevik (haber merkezi)

Ek bilgi Uçak Teknolojisi Ön Lisans Programı'ndan merhaba
Son güncelleme
Kaynak http://e-gazete.anadolu.edu.tr/ayrinti.php?no=9330
Kategori Anadolu Üniversitesi
Rating

Rated 4 out of 5 stars 1,216 yorum

Okunma toplam 617, bugün 2