Bartın Üniversitesi ile Kredi ve Yurtlar Kurumu Güvenlik Görevlilerine Sertifika Verildi

Pzt 18 Şub 2013 11:08:58 EET

Bartın Üniversitesi

Bartın Üniversitesi ile kredi ve Yurtlar kurumu Bartın Yurt Müdürlüğünde görev yapan özel güvenlik görevlilerine, Bartın İl emniyet Müdürlüğü personeli tarafından üç gün süreyle dört farklı konuda seminer verildi. Seminere 87 özel güvenlik görevlisi katıldı.

Seminerin açılış konuşmasını yapan İdari ve Mali İşler Dairesi Başkanı Yavuz Çomarlı, "Güvenlik görevlilerinin sunduğu hizmet kalitesini artırmak amacıyla İl Emniyet Müdürlüğü personeli ve Bartın Üniversitesi hukuk müşavirliği personeli tarafından özel güvenlik görevlilerine Yükseköğretim Kurumları Öğrenci disiplin Yönetmeliği, toplumsal olaylar ve grupların özellikleri, üniversite ve yurtta alınan güvenlik önlemleri ile şüpheli paketlerde alınması gereken tedbirler konularında bilgi verilmiştir. Eğitimin, üniversitemizin hizmet kalitesini artıracağını temenni ederim." dedi.

Emniyet Müdürü Altınok: Çıkış noktamız "sorumlu fert, güvenli kent"

Daha sonra konuşan İl Emniyet Müdürü Mehmet Altınok, "YÖK ile İçişleri Bakanlığı arasında 2010 yılında güvenli ve sağlıklı üniversite konusunda bir protokol imzalandı. Bu protokol gereği eğitim-öğretim yılının başlamasından önce illerde valiliğin başkanlığında toplantılar yapıldı. Bu toplantıyı aralık ayı içerisinde Valiliğimizin başkanlığında sayın rektörümüzün katılımı ile yaptık. Toplantıda, üniversitede ve yurt kurumundaki özel güvenlik görevlilerini terör, toplumsal olaylar ve patlayıcı maddeler konusunda bilgilendirme kararı aldık. Bu eğitimi yaparken çıkış noktamız 'sorumlu fert, güvenli kent' sloganıydı. Sokaktaki vatandaş, polis arkadaş, amir, özel güvenlik, kısacası herkes kendi üzerine düşen sorumluluğu yerine getirecek ki daha güvenli, huzurlu bir üniversite ve Bartın karşımıza çıkacaktır. Bu vesileyle bu eğitim fırsatını bize veren ilk başta Sayın Rektörümüze ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz." diye konuştu.

Bu hizmeti verdikleri için Emniyet Müdürüne teşekkür ederek sözlerine başlayan Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, "Bugün, aldığımız kararlardan birini uygulamaya koymuş oluyoruz. Bu, insan güvenliği bakımından fevkalade önemli bir karardır. Bu eğitimdeki amaç, uygulama safhasında karşılaşılacak sorunların üstesinden gelmek, bu konuda arkadaşlarımıza bilgi vermek ve onların daha iyi yetişmelerine yardımcı olmaktır." diye konuştu. Rektör Kaplan, özel güvenlik görevlilerine hitaben yaptığı konuşmada, "Yapacağınız iş, çok önemli bir iştir. İnsan güvenliğiyle, toplum güvenliğiyle, şu anda 8.000 nüfusun yaşadığı bir ortamda öğrencilerimizin ve hocalarımızın, çalışanımızın ve kendimizin güvenliğini sağlamakla sorumlusunuz. Bu, hem ağır hem de hakkıyla yapılması gereken bir görevdir. Bu bakımdan 'Her görev kutsaldır' anlayışıyla her görevin, kendisine özgü güzellikleri, zorlukları, artısı ve eksisi olacağı bilinciyle yapılması gerektiğini düşünmeliyiz." dedi.

Rektör Kaplan: Üniversitemizin bir aynasısınız.

Bizim için her personel hem yakınımız hem de uzağımızdır, diyen Rektör Kaplan sözlerine şöyle devam etti: "Ben sizden şunu rica ediyorum: Kimseye taraflı davranmayın. Her insan, bizim için korunmaya, güvenliği sağlanmaya ve eşit şartlarda davranılmaya layık bir varlıktır. burada hiç kimsenin, hiçbirimizin ayrım yapmaya hakkı yoktur. Bu bakımdan siz, üniversitenin girişinde güvenlik görevlisi olarak üniversitemizin bir aynasısınız.dışarıdan gelen insanlar, ilk izlenimlerini sizden alacaklardır. Sizin davranışınız, üniversitemizin çalışanları hakkında onlara bir fikir verecektir. Sizin davranışlarınız, iyi ya da kötü, üniversiteye mal edilecektir.Nezaketin açamayacağı kapı yoktur. Kırk yıllık bir hoca olarak bunu söylüyorum. nezaketten insan anlıyor, kuş da anlıyor, böcek de. Bu bakımdan üniversitede çalışıyor olmanın ağırlığı ile davranacaksınız ve insanlara ona göre hitap edeceksiniz. Bu, bizim çok önemsediğimiz bir konudur."

Daha sonra Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, Emniyet Müdürü Mehmet Altınok, Rektör yardımcıları Prof. Dr. Mete Gündoğan, Prof. Dr. Azize Toper Kaygın ve Prof. Dr. Ali Naci Tankut, mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Galip Said, Sosyal bilimler Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mahmut Bozan, beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. murat Kul, Genel sekreter Yardımcısı Erturan Asiloğulları, terörle mücadele Şube Müdürü İdris Semizoğlu ile İdari ve Mali İşler Dairesi Başkanı Yavuz Çomarlı tarafından güvenlik görevlilerine sertifikaları verildi.

Ek bilgi Bartın Üniversitesi ile Kredi ve Yurtlar Kurumu Güvenlik Görevlilerine Sertifika Verildi
Son güncelleme
Kaynak http://www.bartin.edu.tr/news.aspx?newstypeid=2&departmentid=1&newsid=1785
Kategori Bartın Üniversitesi
Rating

Rated 4 out of 5 stars 1,216 yorum

Okunma toplam 270, bugün 2