Doktora Öğrencimiz Ar. Gör. Nail Can Öztürk Fulbright Bursu’nu Kazandı

Sal 23 Kas 2010 03:47:16 EET

Mersin Üniversitesi

Tıp Fakültesi anatomi Anabilim Dalı doktora öğrencisi Ar. Gör. Nail Can Öztürk, 2009-2010 eğitim-öğretim döneminde başvurduğu Fulbright bursunu kazanarak, doktora tez çalışmasını bir yıl süreliğine ABD'deki bir üniversitede yapma hakkını elde etti. 824 başvuran arasından öncelik sırasına göre beşinci sırada seçilen Ar. Gör. Öztürk, Amerika birleşik Devletleri'nin en prestijli burs programı olan Fulbright Bursu'nu kazanan ilk bursiyerimiz oldu. 2011-2012 eğitim-öğretim döneminde burslu olarak ABD'ye gidecek olan Ar. Gör. Nail Can Öztürk, sorularımızı cevapladı:
Fulbright Programı hakkında genel bir bilgi verebilir misiniz?

Bu program sayesinde Amerikalı öğrenciler ve sanatçılar dünyanın her yerindeki eşsiz kaynaklardan faydalanabilmekte, dünyanın her yerinden gelen öğrenci, öğretmen ve akademisyenler Amerika'da eğitim alabilmektedirler.

Program, Amerikan Kongresi tarafından 1946'da, 2. dünya Savaşı bitiminde, eğitimsel ve kültürel değişim yoluyla ülkeler arasında ortak bir anlayış geliştirmek için oluşturulmuştur. Bu yasanın fikir babası olan senatör J. William Fulbright, bu programı silahlı çatışmaya karşı atılan bir adım olarak görmüştür.

Programdan nasıl haberdar oldunuz?

Bu programı ilk kez İstanbul Üniversitesi'ndeki lisans eğitimim sırasında bir arkadaşım aracılığıyla öğendim. Daha sonra, 2009 ve 2010 yıllarında mersin Üniversitesi'ndeki Fulbright eğitim seminerlerine katılarak program hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi oldum.

Akademik özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı'nda 2006 yılında başladığım Anatomi yüksek lisans eğitimimi, 2008 yılı haziran ayında tez çalışmamı tamamlayarak bitirdim. Daha sonra 2008 yazında, yüksek lisans tez alanım olan Gelişimsel Sinirbilim (Developmental Neuroscience) alanında pratik ve teorik altyapımı geliştirmek üzere Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi ve Nöröbiyoloji Bölümü'nde Prof. Dr. Reha Erzurumlu'nun laboratuvarında dört ay süre ile staj yaptım.

Hemen ertesinde Mersin Üniversitesi'nde aynı anabilim dalında Anatomi doktora programına kabul edildim. İlk eğitim yılının sonunda 2009 yazında, ABD'de Indiana Üniversitesi Purdue Üniversitesi Indianapolis (IUPUI) Tıp Fakültesi Anatomi ve hücre Biyolojisi Bölümü'nde dört ay süre Prof. Dr. Feng C. Zhou'nun laboratuvarında Nörogelişim ve Fetal alkol sendromu konularını kapsayan bir araştırma projesinde misafir araştırmacı öğrenci olarak görev yaptım.

İlgili çalışmanın sonuçları 2010 yılı Haziran ayında A.B.D'nin Texas Eyaletin'de düzenlenen Research Society of Alcoholism adlı alkol araştırma derneğinin 33. yıllık kongresinde sunulmuştur. 2009-2010 eğitim yılı sonunda doktora yeterliliğimi verip tez aşamasına geçtim.

Fulbright başvuru süreciniz hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

Fulbright komisyonu'nun yüksek lisans, doktora, doktora tezi araştırma (DTA) ve doktora sonrası araştırma adı altında dört farklı bursu bulunmaktadır. Mersin Üniversitesi'nde 2009-2010 yıllarında katıldığım Fulbright seminerlerinde Fulbright DTA bursuna başvurmaya karar verdim ve 2010 yılı Mart ayında bu bursa başvurdum. Benim başvuru yaptığım dönemde Türkiye'den tüm kategorilerden Fulbright Komisyonu'nun açıkladığına göre 824 kişi online başvuru gerçekleştirmişti. Daha sonra ilk başvuru elemesi neticesinde 267 kişi Ankara'ya Türkiye Fulbright merkez Ofis'ine mülakata davet edildi. mülakatımı Fulbright Komisyonu'ndan iki, Amerikan konsolosluğu'ndan bir görevli ve Türkiye'den Fulbright Komisyonu'nun belirlediği bir öğretim üyesinden oluşan Amerikalı ve Türk karışık bir mülakat komisyonu gerçekleştirdi. Mülakat İngilizce olmakla beraber 15-20 dakika kadar sürdü. Mülakatta araştırma yapmak istediğim alandan, neden Amerika'da eğitim görmek istediğime ya da özel ilgi alanlarımı içerecek kadar çeşitli sorular soruldu. Mülakata giren 267 kişi arasından 60 asil aday belirlendi. Daha sonra bir kez daha Ankara'ya davet edilip program ve bizden bundan sonra istenilenler hakkında daha ayrıntılı şekilde bilgilendirildik. ayrıca Amerika'da eğitim görmek istediğimiz okul tercihlerini de içeren son bir başvuru gerçekleştirdik.

Fulbright burslarından yararlanmak isteyenlere tavsiyeleriniz var mı?

Üniversitemizdeki diğer öğrencilerin ve araştırmacıların, Fulbright Komisyonu'nun Türk vatandaşları için verdiği çeşitli kategorideki burslardan yararlanmasını çok isterim. Bu burslara başvurmayı düşünen tüm arkadaşlara üniversitemizde yapılan Fulbright eğitim seminerlerine katılmalarını tavsiye ederim. Seminerlerle ilgili duyurular, düzenli şekilde üniversitemizin web sitesinde yayınlanmaktadır. Üniversitemiz Dış İlişkiler ofisi ve Fulbright Eğitim Danışmanı Ülkü İnal işbirliği ile bu sene Fulbright seminer duyuruları daha yaygın bir şekilde yapılmaktadır. kasım ayı içerisinde Çiftlikköy ve Yenişehir kampüslerinde seminerler düzenlenecektir. Ayrıca başvuru yapmak isteyen arkadaşlar Yenişehir Kampüsü Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı'ndan bana da rahatlıkla ulaşabilirler, bilgim dahilinde elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Son olarak, başvuru yapmak isteyen arkadaşların yazılı ve konuşma seviyesinde İngilizcelerini mümkün olduğunca geliştirmelerini, hatta TOEFL sınavına şimdiden girmelerini tavsiye ederim.

fotoğraf: İhsan Bıçakcı

Ek bilgi Doktora Öğrencimiz Ar. Gör. Nail Can Öztürk Fulbright Bursu’nu Kazandı
Son güncelleme
Kaynak http://www.mersin.edu.tr/icerik.php?hid=4326
Kategori Mersin Üniversitesi
Rating

Rated 4 out of 5 stars 1,216 yorum

Okunma toplam 1022, bugün 2