Üniversitemizde Koyunculukta Sürü Yönetimi, Besleme ve Sağlığı Konulu Panel Düzenlendi

Prş 13 Ara 2012 14:07:50 EET

Niğde Üniversitesi

Üniversitemiz, Niğde Gıda, tarım ve hayvancılık Müdürlüğü ve Niğde İli damızlık koyun Keçi Yetiştiricileri birliği'nin ortaklaşa düzenlediği "Koyunculukta Sürü Yönetimi, besleme ve Sağlığı" konulu panel Fen edebiyat Fakültesi konferans salonu'nda gerçekleştirildi.

Başkanlığını Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri merkez Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Veysel Ayhan'ın yaptığı ve Selçuk Üniversitesi veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Erganiş, Gaziosmanpaşa Üniversitesi ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Ulutaş, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zehra Sarıçiçek, Üniversitemiz Bor meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayhan CEYHAN'ın konuşmacı olarak katıldığı panele rektör Vekilimiz Prof. Dr. Mehmet Şener, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mustafa Bayrak, Genel sekreter Vekilimiz Doç. Dr. Ethem Akyol, il müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, öğrenciler ve davetliler katıldı.

program Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Kırsal alandaki nüfus ve göçerlik düzeni içinde yürüyen koyun yetiştiriciliğinin, Türkiye'nin toprak yapısı, meraların durumu, insanların kırmızı et tüketme alışkanlığı, kebap kültürü, işsizliğe katkısı, halkın becerisi ve ucuz maliyeti nedeniyle önemli bir hayvancılık faaliyeti olduğunu söyleyerek konuşmasına başlayan Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Şekeroğlu, "Üniversitemizde yeni kurulan Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi bölgesel sorunların çözümünde ilgili paydaşlarla işbirliğine önem vermektedir. Fakültemiz bu yıl dünya yumurta günü paneli düzenleyerek yumurta tavuğu sektörünün önemini hatırlatmış ve beslenme farkındalığı oluşturmaya çalışmıştır. ayrıca 2013 yılı içerisinde 'İç Anadolu Bölgesi 1. Tarım ve Gıda Kongresi' düzenleyecek olan fakültemiz en kısa sürede ilimizin tarımsal sorunlarına yönelik çalışmalarını hızlandıracaktır" dedi.

Doç. Dr. Ahmet Şekeroğlu'nun ardından Niğde İli Damızlık Koyun, Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Erdoğan Yılmaz da bir konuşma yaptı. 2007 yılında 25 üye ile Niğde'de koyun keçi ıslah çalışmalarına başladıklarını vurgulayan Yılmaz, 2011 yılı itibari ile bu sayının bin 718 üyeye ulaştığını belirtti. Erdoğan Yılmaz 2011 yılında 212 bin 759 koyun ve keçiye toplam 3 milyon 191 bin 385 TL destekleme dağıtımı yapıldığını ayrıca halk elinde küçükbaş hayvan ıslah çalışmaları yürütüldüğünü söyledi.

Niğde Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nizamettin Bilhan ise Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün Niğde de sürdürülen tarımsal faaliyetlerin koordinesini yapan ve bunların gelişmesini sağlayan bir kurum olduğunu söyledi. Niğde Üniversitesi'nde Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesinin kurulmasının oldukça isabetli bir karar olduğunun görüldüğünü ifade eden Bilhan,"Bu fakültenin ilimize her şekilde katkı sağlayacağını açık ve net bir şekilde görmekteyiz. Biz de il müdürlüğü olarak her zaman bu konuda üniversitemizle beraberiz" dedi ve konuşmasının devamında Niğde'deki küçükbaş hayvan sayıları hakkında istatistik bilgiler verdi.

Rektör Vekilimiz Prof. Dr. Mehmet Şener, Rektörümüz Prof. Dr. Adnan Görür'ün bu tür faaliyetlere her zaman destek verdiğini ve kent üniversite işbirliği çerçevesinde yapılan etkinliklere katkı sağladığını söyleyerek, panelin düzenlenmesinde emeği geçen üniversitemiz personeli, sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumları personellerine teşekkür etti.

protokol konuşmalarının ardından başkanlığını Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Veysel AYHAN'ın yaptığı panel programına geçildi. Panelin ilk konuşmasını Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Erganiş yaptı. Koyun keçi yetiştiriciliğinde sürü sağlığı kontrol programı konusunda bilgiler vererek konuşmasına başlayan Prof. Dr. Osman Erganiş, "Koyun-Keçi yetiştiriciliği, ülkemizde genellikle küçük işletmelerden oluşmaktadır. ekonominin temel kuralları, yetiştiricinin hayvancılıktan ekonomik beklentisi ile doğru orantılı olarak işler. Ülkemizde küçükbaş hayvancılık, meraya esaslı besleme yapılarak, bir kaç paraziter ilaç ve birkaç aşı ile sağlık korunmaya çalışılır" dedi.

Erganiş konuşmasını "İşletme Girişlerinde Biyogüvenlik" "Koyun ve Keçilerdeki Önemli Bulaşıcı hastalıklar" "aşılama Programı Zamanı ve Aralıkları" başlıklı konulara değinerek devam ettirdi.

Prof. Dr. Osman Erganiş'in sunumunun ardından Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Ulutaş söz aldı. Ulutaş, koyun yetiştiriciliğinde sürü yönetimi konusu hakkında bilgiler verdi. Koyun ürünlerinin üretim sürecinde en önemli hususlardan birisinin sürü yönetimi olduğunu, hangi amaçla üretim yapılacaksa o amaca yönelik ırk, barınak şartları ve sürü yönetim kıstaslarının uygulanması gerektiğini ifade eden Ulutaş, koyun yetiştiriciliğinin özellikle son yıllarda önem kazandığını söyledi.

Panel konuşmacılarından Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zehra Sarıçiçek ise "koyunculuğun ekstansif şartlarda yapılması, otlatmaya müsait olması, gebelik süresinin sığırlardan daha kısa olması, iki yılda üç kez yavru elde etme imkânı vermesi, ikizlik, üçüzlük nedeniyle fazla yavru elde edilebilmesi, bakım ve beslemesinin, sevk ve idaresinin kolay olması gibi avantajlarının yanı sıra, bazı bölgelerde koyun eti ve sütüne olan talep, koyun sütünün peynir yapımına elverişli olması, koyun yetiştiriciliğini önemli kılmaktadır" dedi.

Koyunların beslenmelerinin önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Zehra Sarıçiçek, "Koyunlardan yüksek verim elde edilebilmesi için fizyolojik dönemlerinin göz önüne alınarak beslenmeleri ve yemlenmeleri gerekir. Ayrıca bir yemden diğer yeme geçiş tedrici olmalıdır. Tek yönlü yem verilmemeli, baklagil veriliyorsa mutlaka buğdaygil de verilmeli ve enerji-protein dengelenmelidir. Meraya çok erken çıkarılmamalı ve meraya çıkmadan önce kuru ot verilmeli. Ek kesif yem verilmeli temiz ve taze su bulunmalı. mineral kaynağı olmalıdır" diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Panelin son sunumunu Üniversitemiz Bor Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayhan Ceyhan yaptı. Doç. Dr. Ayhan Ceyhan Niğde İlinde Koyun ve Keçi Yetiştiriciliğinin Genel Durumu ve geliştirme Olanakları konusu hakkında bilgiler vererek, "Türkiye'de hayvan yetiştiriciliği, uzunca bir süreden beri neredeyse sığır ve tavuk türü ile özdeşleştirilmiştir. Bunun sonucu olarak da koyun ve keçi yetiştiriciliği ihmale uğramıştır. Bunun sonucunda koyun ve keçi yetiştiriciliği olumsuz etkilenmiştir. Kaliteli damızlık bulma güçlüğü kendini göstermiştir. Dolayısıyla koyun ve keçi yetiştiriciliğinin özendirilmesi yanında AR-GE faaliyetlerine öncelik verilmelidir" dedi.

Soru cevap bölümünün ardından Rektör Vekilimiz Prof. Dr. Mehmet Şener, panel başkanına ve panelistlere teşekkür ederek plaket takdim etti.

Ek bilgi Üniversitemizde Koyunculukta Sürü Yönetimi, Besleme ve Sağlığı Konulu Panel Düzenlendi
Son güncelleme
Kaynak http://www.nigde.edu.tr/page.php?news=1432
Kategori Niğde Üniversitesi
Rating

Rated 4 out of 5 stars 1,216 yorum

Okunma toplam 192, bugün 2